Project Description

Sborník muzea Karlovarského kraje 25/2017

Sborník muzea Karlovarského kraje je jediným cíleně zaměřeným periodikem na dějiny a přírodu chebského a karlovarského regionu vycházejícím v České republice. Jako takový má nezastupitelnou hodnotu a úlohu – jak při výuce regionálních dějin na všech stupních škol, v knihovnách a studovnách – tak i u přátel regionální vlastivědy a historie. Sborník je co do obsahu členěn na statě a články, materiály, drobnosti, anotace a recenze. Převážná část uveřejněných příspěvků je doplněna českými a německými resumé.

OBSAH SBORNÍKU č.25

STATĚ A ČLÁNKY – HISTORICKÉ A PŘÍRODOVĚDNÉ:

Historické:

• Hana Knetlová
    „Sancta et salubris est cogitatio pro Defunctis exorare, ut a peccatis solvantur“. Jezuitská náboženská bratrstva v Chebu.
  • Petr Beran – Jana Kolouchová
    Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže v Chebu.
  • Lubomír Zeman – Jan Konůpek – Jana Konůpková Horváthová – † Zbyněk Černý – Lukáš Smola – Martin Krsek – Jaroslav Zeman
    Architektura ve službách národní emancipace. Odraz myšlenky národní emancipace v artikulaci architektury s využitím etnografických a národopisných výzkumů.

Přírodovědné:

• Libor Dvořák
    Nové nálezy stínky Philoscia muscorum (Isopoda: Oniscidea: Philosciidae) v západních Čechách.
  • Vít Zavadil – Václav Beran – Oldřich Bušek – Michal Porteš
    Pozorování orlíka krátkoprstého (Circaetus gallicus) v severozápadních Čechách.
  • Pavel Řepa
    Hnízdící ptactvo v otevřených mokřadech v některých chráněných územích CHKO Slavkovský les.

EDICE, MATERIÁLY, DROBNOSTI:

• Albin Buchholz
    Über die Beziehungen Elsteraner Musiker der Kurkapelle zum Ascher Ländchen / Ašsko
    Ein Beitrag anlässlich der 200. Wiederkehr des Beginns der Kurmusik und der Konstituierung der Kurkapelle.
  • Karel Řeháček
    Exodus bezbranných. Vysidlování ohrožených sociálních skupin z Karlovarska po roce 1945.

RECENZE:

• Tomáš Klír (ed.) a kol.
    Knihy chebské zemské berně z let 1438 a 1456. LIBRI CIVITATIS X.
    recenzent: Jiří Hadaš
  • Jan Matějů, Petr Hradecký & Vladimír Melichar (eds.)
    Doupovské hory.
    recenzent: Jaroslav Michálek
  • Martin Chochel & Daniel Hrčka (ed.)
    Vzácné a ohrožené houby Karlovarského kraje.
    recenzent: Daniel Koutecký

NEKROLOGY

• Mgr. Stanislav Macek
    (* 3. ledna 1953 – † 5. dubna 2017)
  • Mgr. Zbyněk Černý
    (* 20. března 1974 – † 26. listopadu 2017)

Za finanční podpory Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Lokti

vydává Muzeum Cheb, příspěvková organizace Karlovarského kraje.

Vedoucí redaktor: Zbyněk Černý
Výkonný redaktor: Alena Koudelková, Jiří Brabec, Lukáš Smola