NÁVŠTĚVNÍ KNIHA MUZEA CHEB

názory, dotazy, připomínky…

Napište nový příspěvek do knihy návštěv

 
 
 
 
 
 
Pole označená * jsou vyžadována.
Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Nový příspěvek bude na stránkách viditelný ihned po jeho schválení (ochrana proti spamu). Muzeum Cheb si vyhrazuje právo upravit či nezveřejňovat příspěvky nevhodného obsahu. Odesláním příspěvku vyjadřuje odesílatel svůj souhlas se zpracováním výše uvedených osobních údajů správcem prezentace (viz. sekce "Zpracování osobních údajů").
počet příspěvků: 18
Ivana Černá z města (obce) Boskovice napsal(a) dne 1.10.2018:
Dobrý den, moc se mi líbila expozice i krásné prostory muzea. Nejvíce asi Valdštejnův úmrtní pokoj. Také bych ráda poděkovala ochotným a fundovaným průvodcům za jejich výklad. Určitě chebské muzeum doporučím svým známým. Těším se na příští setkání.
Lucka napsal(a) dne 20.9.2018:
Děkujeme, zajímavé muzeum. Jen by to chtělo doplnit o interaktivní edukativní prvky pro děti, aby se mohli rodiče více soustředit na prohlídku. Dětem se moc líbil model domečků na náměstí a Valdštejnův kůň.
Ondřej Ptáček z města (obce) Hradec Králové napsal(a) dne 15.9.2018:
Dobrý den, navštívil jsem vaši expozici opět po patnácti letech. Moc se mi tu líbilo, ale chyběly zde vystavená kola z továrny ESKA, na která jsem se nejvíc těšil. Můžu se tedy zeptat, proč již kola nevystavujete?
Odpověď od: Muzeum Cheb
Dobrý den, v současné době v Muzeu Cheb již stálá expozice historických jízdních kol není. Do roku 2007 byla sice jedna výstavní místnost vyčleněna prezentaci výrobků firmy Eska - Premier, ale po zpřístupnění nových expozičních celků došlo k jejímu zrušení. Tato kolekce 14-ti jízdních kol z bývalého "velosalonu" závodu ESKA byla po ukončení tamní výroby převedena do správy Města Chebu, tedy nikoli Muzea Cheb, které mělo tuto kolekci pro svoji expozici pouze zapůjčenou. Muzeum Cheb není ze své podstaty muzeem zaměřeným na historii techniky a průmyslu, a tedy ani muzeem specializujícím se na mapování či prezentaci historie výroby jízdních kol. Vystavení historických bicyklů bylo tedy pouze doplňkovou aktivitou, pro jejíž další rozvoj nedisponujeme dostatečným archivním, odborným ani personálním zázemím.
Ivo z města (obce) Praha napsal(a) dne 10.9.2018:
Nádhera, setkání s historií... Úchvatné rytiny ze slonoviny!
Kamil Hrubý z města (obce) Polička napsal(a) dne 15.8.2018:
Dobrý den. Zajímám se o historii výroby jízdních kol u nás. V Chebu se dříve vyráběla kola značky ESKA. Bylo by možné ve vašem muzeu vidět a prostudovat nějaké dobové materiály (plakáty, katalogy, technické plány apd.) týkající se této výroby?
Odpověď od: Muzeum Cheb
Dobrý den, s dotazy týkajícími se výroby jízdních kol či motocyklů v Chebu se v našem muzeu setkáváme poměrně často, ale bohužel musíme odpovídat stále stejně: ve sbírkovém ani dokumentačním fondu muzea nejsou dochovány žádné materiály k podniku PREMIER (ESKA) Cheb. Podle naší zkušenosti v tomto směru nepomůže ani Státní okresní archiv v Chebu. Po zrušení továrny ESKA v 90. letech minulého století přešel ze zákona její podnikový archiv do Státního oblastního archivu v Plzni. Můžeme vám tedy pouze doporučit kontaktovat zmíněný archiv (www.soaplzen.cz), popřípadě zkusit směrovat dotaz na Národní technické muzeum v Praze.
Terezka napsal(a) dne 7.8.2018:
Bylo to moc krásné, až na toho zraněného koně, bylo mi ho líto.
Jan Vaněk z města (obce) Frýdek Místek napsal(a) dne 22.7.2018:
Děkuji za poutavý výklad pana průvodce. Nejvíce mě zaujal Albrechtův úmrtní pokoj, který působí velice monumentálně a autenticky. Také galerie je krásná.
Luboš napsal(a) dne 4.7.2018:
Pozoruhodné muzeum. Srdečně děkujeme za zasvěcený a poučný výklad.
Petr z města (obce) Cheb napsal(a) dne 30.6.2018:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak vznikl název "ulička Zavražděných"?
Odpověď od: Muzeum Cheb
Dobrý den, neoficiální název ulička Zavražděných se odvozuje od krvavého pogromu ze dne 25. března 1350, při kterém byli povražděni chebští Židé. Podle dobových pramenů byli nahnáni do úzké uličky spojující ulice Židovskou a Provaznickou a zde došlo k obrovskému krveprolití. Tomuto činu prý předcházelo působivé kázání neznámého františkánského mnicha na Zelený čtvrtek ve františkánském kostele. Zfanatizovaný dav se poté vrhl do ghetta pomstít Kristovu smrt, ale ve skutečnosti šlo spíše o rozsáhlý majetek Židů, kterého se chtěla lůza zmocnit. Tato událost se stala také námětem známé chebské pověsti, kterou zpracovala a vydala v roce 1948 Mira Mladějovská.
Marta napsal(a) dne 15.6.2018:
Děkuji za skvělý zážitek a za velmi milý a poučný výklad při prohlídce. Jistě jsem tu nebyla naposledy.
AKTUALITY