18.7.2024,  17.00, vernisáž

Muzeum Cheb pořádá ve výstavním sále charitativní prodejní výstavu výtvarných prací klientů Domova Maxov v Jizerských horách. Výstava v chebském muzeu potrvá od 19. července do 29. září 2024. Posláním Domova Maxov je porozumění individuálním potřebám i rizikům lidí s mentálním hendikepem; přirozenost v maximální možné míře v běžném životě. Autoři všech obrazů, keramiky, soch a textilních objektů jsou amatérskými výtvarníky, kteří tvoří s nadšením i srdcem. Vernisáž výstavy se uskuteční 18. července 2024 od 17.00 hodin. Na vernisáži vystoupí klavírista Pavel Pospíšil, úryvky z Deníků F. B. Pošmourné přečte členka Západočeského divadla v Chebu Vladimíra Vítová.

Domov Maxov (dříve Ústav sociální péče, dnes Domov pro osoby se zdravotním postižením) se nachází v Jizerských horách v malé vesničce Horní Maxov. Byl založen už v roce 1963.
Historie sociálně terapeutických dílen je o něco kratší, než je historie samotného Domova. Klienti v dílnách si osvojují dovednosti v tradičních řemeslech a učí nejrůznější výtvarné techniky již 29 let. Díky letité praxi se tak v řadách klientů nacházejí zdatní košíkáři, tkalci, malíři či keramici, kteří své dovednosti pravidelně prezentují na nejrůznějších veřejných akcích, vernisážích či trzích.
Prostřednictvím výtvarné tvorby si klienti osvojují nejen samotné pracovní dovednosti a návyky, ale rovněž se mají možnost seberealizovat a přinášet společnosti něco originálního a pěkného. V případě účasti na některé z veřejných akcí pak zažívají ocenění, které je tolik důležité pro osobní růst a sebedůvěru každého z nás.
V současné době disponuje Domov Maxov dílnami: malířskou, keramickou, tkalcovskou, přírodní a dřevařskou. Obrazy, výrobky z keramiky, ze dřeva či textilií a mnoho dalšího, si budete mít možnost v rámci chystané výstavy nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Všechna vystavovaná díla vytvořili klienti Sociálně terapeutických dílen, kteří buď v Domově Maxov přímo žijí, nebo do Domova dojíždějí z nedalekého Jablonce nad Nisou.

Neváhejte a přijďte se podívat na pěkné a zcela originální výrobky. Prostřednictvím zakoupeného výrobku potěšte sebe či někoho vám blízkého. Srdečně Vás tímto zve ředitel Domova Maxov Ing. Stanislav Petrovič, klienti a zaměstnanci Domova i kolektiv pracovníků Muzea Cheb.