Project Description

Sborník muzea Karlovarského kraje 22/2014

Sborník muzea Karlovarského kraje je jediným cíleně zaměřeným periodikem na dějiny a přírodu chebského a karlovarského regionu vycházejícím v České republice. Jako takový má nezastupitelnou hodnotu a úlohu – jak při výuce regionálních dějin na všech stupních škol, v knihovnách a studovnách – tak i u přátel regionální vlastivědy a historie. Sborník je co do obsahu členěn na statě a články, materiály, drobnosti, anotace a recenze. Převážná část uveřejněných příspěvků je doplněna českými a německými resumé.

OBSAH SBORNÍKU č.22

STATĚ A ČLÁNKY – HISTORICKÉ A PŘÍRODOVĚDNÉ:

Historické:

• Jiří Pešta:
    Několik poznámek k historii vaření chebské medoviny.
  • Diana Řeháčková:
    Jáchymovské radium a jeho výroba v 1. polovině 20. století.

Přírodovědné:

• Táňa Štechová – Eva Holá – Jiří Košnar – Eliška Vicherová:
    Bryoflóra Novodomského rašeliniště.
  • Přemysl Tájek:
    Tučnice obecná (Pinguicula vulgaris) v CHKO Slavkovský les – výskyt,stanovištní nároky a ochrana.
  • Jiří Velebil – Jiří Brabec:
    Květena Plesné a okolí.
  • Pavel Řepa:
    Hnízdící ptactvo v Přírodní rezervaci Diana po 35 letech.

EDICE, MATERIÁLY, DROBNOSTI:

• Jiří Hejkal – Jaroslav Michálek – Jan Sychra – Pavel Bezděčka – Daniel Dvořák – Igor Malenovský – Vladimír Melichar – Petr Uhlík:
    Přehled zvláště chráněných a ohrožených druhů hub, lišejníků, rostlin a živočichů Kraslicka.
  • Tomáš Velička:
    Lantkrabata z Leuchtenberka v politice lucemburských králů a jejich lenní knihy s ohledem na majetky na Chebsku a Loketsku.
  • Lubomír Zeman:
    Urbanismus Františkových Lázní a Mariánských Lázní. Koncepce, kompozice a vlivy v počátečním vývoji lázeňských měst.
  • Petr Beran:
    Práce žen v sokolovském revíru.
  • Karel Řeháček:
    Ada Lessingová a Československo. Dovětek k případu prof. Theodora Lessinga.
  • Albin Buchholz:
    Die Liederbücher des Turnvereins Asch. Studie zur Musikgeschichte der Stadt Asch.

RECENZE:

• Zbyněk Černý:
    Eliáš Dollhopf – barokní malíř západních Čech.

NEKROLOGY:

PhDr. Evžen Plesl. CSc.

Za finanční podpory Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Lokti vydává Muzeum Cheb, příspěvková organizace Karlovarského kraje. Vedoucí redaktor: Zbyněk Černý. Výkonný redaktor: Alena Koudelková. Redakční rada: Michaela Bäumlová, Jiří Brabec, Roman Procházka, Jan Matějů, Jan Nedvěd, Karel Halla, Michael Rund, Lukáš Smola. Překlad resumé do německého jazyka: Ivana Bertram. Překlad resumé do anglického jazyka: Kristýna Matějů. Grafická úprava: Grafický ateliér Ateva, Praha. Vydání první, 2014.