Project Description

Sborník muzea Karlovarského kraje 19/2011

Sborník muzea Karlovarského kraje je jediným cíleně zaměřeným periodikem na dějiny a přírodu chebského a karlovarského regionu vycházejícím v České republice. Jako takový má nezastupitelnou hodnotu a úlohu – jak při výuce regionálních dějin na všech stupních škol, v knihovnách a studovnách – tak i u přátel regionální vlastivědy a historie. Sborník je co do obsahu členěn na statě a články, materiály, drobnosti, anotace a recenze. Převážná část uveřejněných příspěvků je doplněna českými a německými resumé.

OBSAH SBORNÍKU č.19

STATĚ A ČLÁNKY – HISTORICKÉ A PŘÍRODOVĚDNÉ:

Historické:

• Pavel Zahradník:
    Stavební dějiny premonstrátského kláštera Teplá (I. část).
  • Zbyněk Černý:
    Elias Dollhopf (1703-1773). Barokní malíř západních Čech.
  • Lubomír Zeman:
    Slavní architekti a stavitelé v Lázních Kyselka aneb Hvězdné nebe nad Kyselkou.
  • Simona Marková:
    Architektura Chebu v letech 1918-1945.
  • Karel Řeháček:
    Osidlovací úřad a Fond národní obnovy v Karlových Varech v letech 1945-1950.

Přírodovědné:

• Ondřej Peksa:
    Lišejníky národní přírodní památky Křížky.
  • Wolfgang Dietrich:
    Tagfalterbeobachtungen in den Krušné hory (Erzgebirge).
  • Michal Šén – Jiří Suda:
    Příspěvek k problematice určení pramene Kosového potoka.
  • Pavel Řepa:
    Měkkozobí (Columbiformes) Tachovska.

EDICE, MATERIÁLY, DROBNOSTI:

• Filip Prekop – Michaela Králíková – Vendulka Otavská – Kateřina Postránecká – Erika Průchová:
    Nález neznámého jedince pohřbeného v kostele Nejsvětější Trojice ve Valči.
  • Manfred Knedlik:
    “Ein Christlich sehnen nach solcher Kunst . . .” Clemens Stephani und seine Lobrede auf den geistlichen Liedgesang.
  • Milan Augustin:
    Skála kněžen v Karlových Varech.
  • František Bártík:
    Zemřelí ve výkonu trestu ve slavkovské oblasti těžby uranové rudy (1949-1955).
  • Pavel Růžek – Libor Schröpfer:
    Hnízdění hohola severního (Bucephala clangula) v jihozápadních Čechách.

RECENZE A ANOTACE:

• Jiří Brabec (ed.), Petra Cehláriková, Zdeněk Fric, Vladimír Hula, Martin Konvička, Jan Matějů, Jaroslav Michálek, Petr Rojík, Petra Schnitzerová, Přemysl Tájek & Kamil Zimmermann:
    Přírodní fenomény a zajímavosti západních Čech, Cheb 2010.
  • Karel Řeháček :
    Němci na Karlovarsku v letech 1945-1948, Plzeň 2011.
  • Petr David a Vladimír Soukup:
    Velká turistická encyklopedie. Karlovarský kraj, Praha 2010.
  • Historie Sokolovska
    Královské Poříčí 2010.
  • František Hromada:
    Historie chebského divadelního života 1410-2011, Cheb 2011.

Za finanční podpory Muzea Sokolov, p.o. Karlovarského Kraje, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Lokti. Vydává Muzeum Cheb, příspěvková organizace Karlovarského kraje. Vedoucí redaktor: Zbyněk Černý. Výkonný redaktor: Alena Koudelková. Redakční rada: Michaela Bäumlová, Jiří Brabec, Karel Halla, Jan Matějů, Jan Nedvěd, Michael Rund, Lukáš Smola. Překlad resumé do německého jazyka: Ivana Bertram. Překlad resumé do anglického jazyka: Kristýna Matějů. Grafická úprava: Eva Rundová, Grafický ateliér Ateva, Praha. Vydání první, 2011. Náklad 300 výtisků.