19.8.2023, 10.00-17.00

V srpnu nabírají na intenzitě sklizňové práce na polích a v zahradách. Vrcholí sklizeň obilí. Její ukončení se v minulosti neobešlo bez slavnosti dožínek. Této staré tradici letos již podruhé dostojí také Muzeum Cheb. Na sobotu 19. srpna připravují pracovníci muzea akci s názvem Dožínky na milíkovském statku. Po celý den je připraven bohatý program, při kterém vnitřní i venkovní prostory statku oživí ukázky tradičních řemesel a prací, které se vázaly v minulosti k životu na hospodářství: pletení košíků, výroba štípaných šindelů, ruční mlácení obilí, výroba krup, předení na kolovratu, pletení chebských punčoch, paličkování krajek, řezbářství, soustružení dřeva na ručním soustruhu. Některé práce a řemesla si bude možné na místě vyzkoušet. Nebude chybět prezentace domácích zvířat místní organizace Českého chovatelského svazu z Lipové, ani historická zemědělská technika, kterou představí členové Traktor klubu Luby-Skalná. Připraveny jsou i komentované prohlídky statku. Na děti budou čekat dnes již zapomenuté dětské hry, které si jistě rádi připomenou i jejich rodiče a prarodiče.

Statek Milíkov

O dobrou náladu se postará doprovodný folklórní program. S ukázkami hry na citeru a zpěvem v egerlandském nářečí vystoupí rodinné duo „Målaboum” z Plachtína u Nečtin. Lidové písničky zahraje harmonikář František „Franz“ Severa z Rudného u Nejdku. O dudáckou muziku se postará pan Milan Jelínek z Aše. Děti se mohou těšit na odpolední pohádku v podání herců chebského divadla. Návštěvníky určitě potěší celá řada dalších aktivit. Představí se také úspěšné regionální potraviny a výrobky. Nebude chybět ani možnost občerstvení, protože dožínky se bez dobrého jídla a pití nikdy neobešly. Pracovníci muzea se těší na všechny, kteří přijedou do Milíkova na statek čp. 18, aby příjemně prožili předposlední prázdninovou sobotu.

Další články