29.2.2020

Letošní masopustní průvod se vydal na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu 29. února. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha opět uspořádaly pro všechny ty, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, veselý masopustní průvod. A bylo to letos již po šestnácté.  Tento rok neměl žádné jednotící téma a dal tak ve výběru masek prostor především pro kreativitu – téma pro masku si každý účastník  zvolil podle svých představ a fantazie.

CHEBSKÝ MASOPUST 2020

Sraz všech účastníků masopustního průvodu proběhl, jako každoročně, ve 13.45 u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení a lomození vyrazil průvod na svoji cestu městem ve 14 hodin.

Od divadla se průvod vydal ulicemi Obrněné brigády, Valdštejnovou do Májové ulice, pak třídou Svobody na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, do Březinovy ulice, Dlouhou do Jateční ulice a zpět na náměstí, kde se zastavil před radnicí. Při své cestě neporušily masky ani letos svoji nepsanou povinnost a před radnicí si vyžádaly od představitelů města pro svoji další cestu souhlas k průchodu přes náměstí. Letos bylo napjatě očekáváno, zda toto povolení dostanou, neboť letošní masopustní průvod porušil staré pravidlo, že bujaré veselí končí o masopustním úterý úderem půlnoci. Budiž omluvou to, že jsme vkročili do roku přestupného a že 29. únor máme v kalendáři vždy jen jednou za čtyři roky. Poté cesta pokračovala Provaznickou ulicí zpět do Dlouhé ulice a nakonec Židovskou ulicí na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad před muzeum. Zde byl v prostoru mezi muzeem a Špalíčkem tradičně pohřben Masopust a vyhlášena nejkrásnější maska.

K masopustnímu obveselení v mázhausu muzea po celé sobotní odpoledne vyhrávala kapela Kartáč. Na všechny, kteří přišli, pak v nádvoří a v mázhausu muzea čekaly dobroty masopustních hodů: koláče, koblihy, perníky, něco ze zabíjačkových hodů a nápoje všeho druhu.