2.3.2019

Letošní masopustní průvod se vydal na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu 2. března. A bylo to již po patnácté. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha, opět připravily pro všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, masopustní oslavy v našem městě. A byly to právě masky, které se staly jejich největší ozdobou. Letošní rok dal tématický prostor především pro kreativitu. Výběr masky si tak zvolil každý podle svých představ.

CHEBSKÝ MASOPUST JIŽ PO PATNÁCTÉ

Sraz všech účastníků letošního masopustního průvodu proběhl, jako každoročně, před druhou hodinou u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení  a lomození vyrazil průvod na svoji cestu městem. Od divadla se průvod vydal ulicí Obrněné brigády, Valdštejnovou ul. do Májové ul., pak třídou Svobody na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, do Březinovy ul., Dlouhou ulicí do ul. Jateční a zpět na náměstí, kde se zastavil před radnicí. Při své cestě neporušily masky staré nepsané zákony masopustního veselí a před radnicí si vyžádaly od představitelů města pro svoji další cestu souhlas k průchodu přes náměstí. Za to, že ctí stará pravidla, dostalo se účastníkům průvodu odměny v podobě masopustních dobrot. Po té jejich cesta pokračovala přes Provaznickou ulici zpět do Dlouhé ulice. Dále průvod prošel Židovskou ulicí do Kamenné ulice, po Kostelních schodech na Kostelní náměstí a do nádvoří muzea. Zde byl v prostoru mezi muzeem a Špalíčkem tradičně pohřben Masopust a vyhlášena nejkrásnější maska.

K masopustnímu obveselení vyhrávala po celé sobotní odpoledne v mázhausu muzea kapela Kartáč. Na všechny, kteří přišli, čekaly v nádvoří a v mázhausu muzea dobroty masopustních hodů: koláče, koblihy, perníky, něco ze zabíjačkových hodů a nápoje všeho druhu. Nezapomněli jsme ani na děti, pro které byla připravena ve Valdštejnské obrazárně pohádka.