Do bohatého kalendária svátečních dnů je od letošního roku zařazen Mezinárodní den nemateriálního kulturního dědictví. Připadl na 17. října, tedy na den, kdy byla v roce 2003 přijata Generální konferencí UNESCO Úmluva o zachování nemateriálního kulturního dědictví. Do dnes byla ratifikována 183 státy světa. Česká republika k Úmluvě přistoupila v roce 2009. Ještě před samotnou ratifikací byla v České republice vytvořena síť krajských regionálních pracovišť, která si kladou za úkol pečovat o uchování živé tradiční kultury. Regionální pracoviště péče o tradiční lidovou kulturu v Karlovarském kraji bylo zřízeno v roce 2004 v rámci Muzea Cheb.

To, co nazýváme živou kulturou, se rodí a umírá s člověkem. Jde o zkušenosti zcela závislé na lidské paměti a součinnosti mezi lidmi. Jediným způsobem, jak je zachovat, je tedy předávání z generace na generaci. V tom tkví hlavní úkol regionálních pracovišť. Na jeho naplňování regionální pracoviště Karlovarského kraje spolupracuje s Karlovarským krajem, odborem regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR a Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici.
Regionální pracoviště v součinnosti s Karlovarským krajem vede Krajský seznam nemateriálního dědictví. Od loňského roku se zaměřuje na dokumentaci tradičních řemesel a rukodělné výroby, na kterou navazuje v letošním roce poprvé udělený titul Mistr tradiční rukodělné výroby Karlovarského kraje.

Chcete mít více informací ke Krajskému seznamu nemateriálního kulturního dědictví Karlovarského kraje a ke krajskému titulu Mistr tradiční rukodělné výroby? Najdete je na:
www.muzeumcheb.cz

Chcete vědět víc o Úmluvě o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO? Najdete na odkazech:
https://ich.unesco.org/en
https://ich.unesco.org/en/lists
https://ich.unesco.org/en/dive

Chcete mít aktuální přehled o dané problematice v republice a v Karlovarském kraji? Najdete je na
www.nulk.cz
www.mkcr.cz
www.lidovakultura.cz
www.muzeumcheb.cz

Nositelem živého kulturního dědictví je každý z nás. Nejen 17. října máme možnost zamyslet se nad tím, co chceme předat dalším generacím. Přičinit se, aby se tak skutečně stalo. Budeme rádi, když nám svými návrhy a nápady pomůžete při hledání mistrů tradiční rukodělné výroby v naše kraji či přispějete k naplňování Krajského seznamu nemateriálního dědictví Karlovarského kraje.