31.8.2024

Už máte plány, jak strávíte poslední prázdninový víkend? Sklizeň na polích je v plném proudu a Muzeum Cheb pro Vás opět chystá Milíkovské dožínky. V sobotu 31. srpna proběhne na muzejním statku čp. 18 v Milíkově dožínková slavnost s názvem „Z pole rovnou do stodoly aneb Jak se dříve sklízelo a mlátilo obilí“.

Domácká výroba ječných krup pomocí stoupy. Milíkov 2023.

Dopolední program bude zaměřen na polní sklizňové práce. Přijďte si zkusit, jak se v minulosti obilí sekalo kosou či srpem. Pomůžete nám posekat, svézt obilí na mlat a vymlátit cepem. Traktorklub Luby-Skalná zároveň představí historickou zemědělskou mechanizaci, která dříve ulehčovala práci při sklizni. Žence a mlatce bude čekat dožínkové občerstvení. Když je sklizeno, je čas na dobrou zábavu. O ni se postará folklórní soubor Krušnohor, účastník letošního mezinárodního Karlovarského folklórního festivalu, který vystoupí ve 13 hodin. Lidovými písničkami v českém a německém jazyce, ale také v egerlandském nářečí návštěvníky jistě potěší harmonikář Franz Severa z Rudného u Nejdku.

Vystoupení dudácké muziky z Aše. Milíkov 2023.

Vnitřní i venkovní prostory statku oživí ukázky tradičních řemesel a prací, které si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet: pletení košíků, výroba štípaných šindelů, výroba krup, předení na kolovratu, pletení chebských punčoch, paličkování krajek, řezbářství a soustružení dřeva na ručním soustruhu. Nebude chybět ani ukázka hrnčířské práce. K zemědělské usedlosti patří neodmyslitelně domácí zvířata, která do Milíkova přivezou členové základní organizace Českého svazu Chovatelů z Lipové.

Spřádání vlny na kolovratu. Milíkov 2023.

Na malé i velké návštěvníky letos čeká individuální zábavná prohlídka statku s vědomostním kvízem. Po celý den budou k dispozici dnes již zapomenuté dětské hry, které si s dětmi jistě rádi připomenou i jejich rodiče a prarodiče. V 15 hodin dětem zahrají pohádku herci Západočeského divadla v Chebu. Těšit se můžete také na dobré občerstvení, jelikož dožínky se bez dobrého jídla a pití neobejdou. Pro ty, kteří přijedou do Milíkova autem, bude nad obcí připraveno odstavné parkoviště, odkud se pohodlnou krátkou procházkou dostanou na statek čp. 18. Bližší informace získáte na internetových stránkách a sociálních médiích Muzea Cheb.

DOŽÍNKY NA MILÍKOVSKÉM STATKU
KDY: SOBOTA 31. 8. 2024 OD 10:00 DO 17:00