Zobrazit článek ve formátu [pdf] …

Už jste se s tím možná také setkali, zejména v zimě nebo na jaře. Modrošedé kuličky nebo čárky ležící v divných seskupeních na povrchu země, na tlejícím opadu, na loužích či dokonce roztroušeně na povrchu sněhu. Když se podíváme z blízka, uvidíme, že se jedná o malé cca 1 mm velké živočichy, kteří dokonce poměrně výrazně skákají. Jsou to zástupci chvostoskoků (Collembola), drobných členovců ze skupiny šestinohých (Hexapoda), tj. velmi blízcí příbuzní pravého hmyzu (Insecta). Chvostoskoků je na světě velké množství druhů, udává se více než 9 000. Velká část z nich má na zadečku velmi zajímavý útvar (zvaný též furka), který slouží právě ke skákání.

Velké množství chvostoskoků někdy vyváří zajímavé obrazce. Podhradí u Aše. Foto M. Brabec, 18. 3. 2020.

Chvostoskoci žijí v půdě, na povrchu půdy, v humusu, opadu, na povrchu kůry, mechů a dalších rostlin, někdy i na vodní hladině, či sněhu a ledu. Některé druhy se živí tlejícími rostlinami, živočichy, exkrementy, houbami, řasami, půdními mikroorganismy, některé jsou dravé. Žijí ve vlhkých místech všude kolem nás, nejvíce si jich ale všimneme právě na konci zimy či na jaře.

Chvostoskoci rodu Hypogastura (určil Pavel Krásenský) bývají zastiženi i na souvislé sněhové pokrývce. Druhům chvostoskoků, kteří to umí, se občas říká „sněžné blechy“, i když je takto nazýván i jeden druh srpice. Aš, vrch Háj, okraj sjezdovky č. 1. Foto J. Brabec, 23. 2. 2021.

Chvostoskoci na louži v údolí Klíčavy na Křivoklátsku. Foto H. Millionová, 14. 3. 2020.

Chvostoskoci na větvičkách a mechu. Háj u Aše, svak k Maraku. Foto Z. Brabec, 10. 4. 2021.

Video: Skákající chvostoskoci rodu Hypogastura na sněhu. Vrch Háj u Aše. Natočil J. Brabec, 23. 2. 2021.

Použité zdroje:

© Muzeum Cheb, text: Jiří Brabec, foto Matěj Brabec, Zdeněk Brabec, Hedvika Millionová a Jiří Brabec