10.2.2018, ohlédnutí. 

10. února 2018 se opět, již po čtrnácté, vydal na svoji cestu městem masopustní průvod. Průvod uspořádalo město Cheb ve spolupráci s Muzeum Cheb, Západočeským divadlem, Městským dechovým orchestrem a Základní školou Jindřicha Jindřicha. Zúčastnili se nejenom ti, kteří se rádi baví, ale především všichni ti, kteří rádi zavzpomínají na staré tradice. Letošní Chebský masopust patřil šaškům, kašpárkům a tradičním masopustním maskám, takovým jaké známe z pohádek a Ladových obrázků.

CHEBSKÝ MASOPUST JIŽ PO ČTRNÁCTÉ

Letošní masopustní průvod se vydal na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu 10. února. A bylo to již po čtrnácté, kdy se mohli obyvatelé Chebu a okolí zúčastnit pestrého průvodu masek a rozloučit se tak se zimou veselým a dovádivým způsobem. A jaké bylo téma pro letošní masku? Letošní chebský masopust patřil především šašků, kašparům, kašpárkům a hlavně tradičním masopustním maskám, jak je známe z pohádek a ladovských obrázků.

Sraz všech účastníků letošního masopustního průvodu proběhl, jako každoročně, ve 13.45 u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení a lomození vyrazil průvod na svoji cestu městem ve 14.00. Od divadla se průvod vydal ulicí Obrněné brigády, Valdštejnovou ul. do Májové ul., pak třídou Svobody na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, do Březinovy ul., Dlouhou ulicí do ul. Jateční a zpět na náměstí, kde se zastavil před radnicí. Při své cestě neporušily masky staré nepsané zákony masopustního veselí a před radnicí si vyžádaly od představitelů města pro svoji další cestu souhlas k průchodu přes náměstí. Za to, že ctí stará pravidla, dostalo se účastníkům průvodu odměny v podobě masopustních koblih. Po té cesta pokračovala přes Provaznickou ulici zpět do Dlouhé ulice. Dále prošla Židovskou ulicí do Kamenné ulice, po Kostelních schodech na Kostelní náměstí a do nádvoří muzea. Část průvodu prošla souběžně Kostelní uličkou na náměstí krále Jiřího z Poděbrad před muzeum. Zde byl v prostoru mezi muzeem a Špalíčkem tradičně pohřben Masopust a vyhlášena nejkrásnější maska.
K masopustnímu obveselení vyhrávala po celé sobotní odpoledne v mázhausu muzea kapela Kartáč. Na všechny, kteří přišli, zde čekaly dobroty masopustních hodů: koláče, koblihy, perníky, něco ze zabíjačkových hodů a nápoje všeho druhu. Pro malé i velké účastníky byla připravena také pohádková férie V korunách stromů v podání Divadla Letadlo.

FOTOGALERIE – MASOPUST 2018