publikace

U příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin archeologa Muzea Cheb PhDr. Pavla Šebesty byla vydána jeho dosud nezveřejněná publikace “Chebský hrad ve světle archeologických výzkumů”, která byla dokončena za přispění jeho kolegů z chebského a plzeňského muzea. Dvojjazyčná, česko-německá publikace mapuje historii Chebského hradu na pozadí archeologických výzkumů od počátků slovanského osídlení až po současnost. Slavnostní křest nové knihy se uskutečnil ve čtvrtek 14. prosince 2023 od 17:00 ve Valdštejnské obrazárně chebského muzea. Pokud jste fanoušky archeologie či historie, a to obzvláště na Chebsku, je monografie určena právě Vám.

Statek Milíkov

PhDr. Pavel Šebesta (*5. prosince 1943 – †17. srpna 2020).
Narodil se v Nymburku a vyrůstal v Kolíně. V letech 1962 až 1967 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze klínopis a prehistorii. Celoživotním zaměstnáním i koníčkem se mu stal druhý z jeho oborů. Po ukončení studia nastoupil jako archeolog do Východočeského muzea v Pardubicích, kde setrval do roku 1971. Následujícího roku nastoupil do muzea v Chebu, kde, s malou přestávkou, působil až do svého penzionování roku 2009. Jeho pracovní činnost je pak spojena s muzejní archeologií. Mimo vedení archeologických výzkumů v okresech Cheb, Sokolov a Tachov také realizoval několik expozic a výstav a redigoval muzejní sborník. Z nejvýznamnějších archeologických výzkumů kromě chebského hradiště, hradu a města lze jmenovat ministeriální hrady v Libé, Starém Hroznatově, Podhradí u Aše, Skalné nebo Ostrohu, či hradiště Kolová.

Další články