Dílna loutkáře

I v roce 2020 připravilo Muzeum Cheb pro své malé návštěvníky nové edukativní programy. Podařilo se například zrealizovat projekt „Dílna loutkáře aneb vábivý svět loutek Gustava Noska“, v jehož rámci vznikly repliky loutek Spejbla a Hurvínka a pracovní sešit. Originály těchto loutek, které jsou součástí Sbírky Muzea Cheb, vytvořil v padesátých letech minulého století významný loutkář a řezbář Gustav Nosek (1887–1974), rodák z Plzně a blízký spolupracovník Josefa Skupy. Do dějin loutkového divadla se nesmazatelně zapsal v roce 1926, kdy stvořil dnes již legendární loutku Hurvínka.

Spejbla vyřezal podle návrhu Josefa Skupy již v roce 1920 strýc Gustava Noska Karel Nosek, takže letos oslaví taťulda neuvěřitelné sté narozeniny. I proto jsme se rozhodli prostřednictvím dílny loutkáře připomenout, že autor Hurvínka prožil poslední léta svého života v Chebu. Spolupracoval s Městskou loutkovou scénou a zanechal po sobě mnoho krásných loutek. Některé z nich se také nachází, spolu se dvěma téměř identickými páry loutek Spejbla a Hurvínka, v muzejní sbírce.

Vznikl nový edukativní program, jehož součástí je, kromě využití kopií loutek, také pracovní sešit, který svými ilustracemi obohatila známá chebská výtvarnice Etela Laňková. Repliky Spejbla a Hurvínka vytvořil pan Igor Kukučka, amatérský řezbář, dlouhodobě spolupracující s naším muzeem v rámci doprovodných kulturních akcí. Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky v rámci programu „Podpora výchovně vzdělávacích aktivit v muzejnictví“ pro rok 2019.

Program je určen zejména pro děti z mateřských a základních škol. V jeho průběhu si děti mohou pohrát nejen se slavnými loutkami, ale také vyplnit pracovní sešit a vyrobit si svou vlastní loutku.