V letech 2019–2020 jsme se pokoušeli nalézt podle historického údaje jaterník podléšku na Chebsku. Zatím se povedlo jen částečně. Budeme letos úspěšnější? Podléška (podlíska) nebo chcete-li jaterník podléška (Hepatica nobilis) není uprchlý patolízal, ale kytka. Nejčastěji má modrofialové, vzácněji růžové nebo bílé květy. Listy jsou typicky trojlaločné, někomu připomínaly játra, proto jaterník – Hepatica. Kvete v březnu až v dubnu v listnatých lesích, či křovinách, např. pod lískami (odtud podlíska, podléška). Nejblíže Chebu ji najdeme na Tachovsku (kolem Plané u Mariánských Lázní či Broumova) a na Sokolovsku (zejména kolem Lokte). Z okresu Cheb existuje jeden jediný velmi starý údaj. Rakouský přírodovědec Karl Wilhelm von Dalla-Torre (1850–1928) v roce 1878 píše „Im Siechenhauser. Wald haufig.“ [volně přeloženo: „Hojně v lese u chorobince.“] Chorobinec lze najít na mapách druhého vojenského mapování (viz historické mapy na www.mapy.cz) a nacházel se v místě bývalé Myslivny pod Zelenou horou u Chebu (souřadnice WGS-84: 50°4’44″N, 12°20’34″E). Vloni v létě jsme stráně nad řekou Ohří navštívili, stanoviště je pro podléšku jako vyšité. Neschovává se nám někde?

V dubnu jsou jaterníky v zahrádkách, ale třeba i v údolích Berounky na Plzeňsku a Křivoklátsku v plném květu. A tak hledejte, hledejte, hledejte.

Kdo najde, kdekoliv na Chebsku, ať honem napíše a třeba pošle i fotku. Za ověřenou lokalitu čeká nálezce odměna!!!

Vloni byl nalezen jeden trs u Velké Všeboře. Původ jaterníku je v těchto místech nejasný. Najdeme lepší?

Takhle to vypadá, když někde jaterníky rostou ve velkém. Fotku ze zříceniny hradu Džbán u Mutějovic z 4. 4. 2020 nám poslala Eva Požárová.

Trs jaterníku podléšky u břehů jesenické nádrže ve Velké Všeboři nalezla na začátku dubna 2020 Miroslava Horáková. Foto J. Brabec, 14. 4. 2020.