13.7.2019

Na sobotu 13. července 2019 připravil Karlovarský kraj ve spolupráci s Kotěrovým centrem architektury slavnostní zahájení 7. ročníku Dnů lidové architektury, které se uskuteční na Rustlerově statku č. p. 9 v Doubravě u Chebu. Na přípravě bohatého programu slavnostního zahájení se spolupodílí také Muzeum Cheb.

Připraven je tradiční řemeslný jarmark, v jehož rámci návštěvníci uvidí, jak se paličkuje krajka či jak se přede na kolovratu, co všechno dokážou vyrobit šikovné ruce kovářů, jak se pletou košíky z proutí nebo jak například pracují tesaři při opravě hrázděných domů. Folklorní soubory nejenom z Čech, ale i ze sousedního Německa zazpívají lidové písně a zatančí k obveselení všech přítomných.

Pro ty nejmenší si pak Západočeské divadlo v Chebu připravilo pohádku, a kdo si bude chtít zasoutěžit, bude mít jedinečnou příležitost v rámci dobových her v režii Muzea Cheb. Přichystány budou i zajímavé přednášky, během nichž se posluchači dozví podrobnosti o místní lidové architektuře, o provozu a hospodaření na statku, o jeho obnově a proběhlých archeologických průzkumech.

Otevřena bude také unikátní expozice zdejšího soukromého národopisného muzea, ve které je k vidění původní zemědělské nářadí, nástroje a lidový nábytek z Chebska. Připravena je i okružní vyjížďka za lidovou architekturou do nedalekého okolí, na její účastníky čeká návštěva památkových objektů v Lažanech a Salajně s odborným výkladem.

V rámci celodenního programu zazní také dvě přednášky odborných pracovníků Muzea Cheb: PhDr. Ivy Votroubkové – Provoz a hospodaření na chebském statku a Mgr. Michala Beránka – Archeologie lidové architektury na Chebsku. Pro nejmenší návštěvníky pak připravilo chebské muzeum bohatý odpolední program plný veselých soutěží a dobových her.

Vstupné na celou akci zdarma
pro předem nahlášené zájemce zajišťujeme dopravu autobusem z Chebu