26.11.2022

Čas běží rychleji, než bychom si přáli, a na dveře klepe adventní čas. Stejně jako v minulých letech i v tom letošním připravuje Muzeum Cheb na sobotu před první adventní nedělí již dvacátý třetí muzejní adventní trh. Pracovníci muzea se už teď těší na tradiční milé setkání s těmi, kteří se rádi nechávají okouzlit adventní atmosférou naplněnou vůní vanilky, skořice a jehličí, s těmi, kteří nechtějí podlehnout pouze maratónu předvánočního úklidu a nákupům. Těm všem patří srdečné pozvání do muzea na sobotu 26. listopadu. Po celý den bude pro ně ve všech prostorách připraven bohatý program. Na své si přijdou děti i dospělí.

Muzejní adventní trh bude opět inspirací ke koupi mikulášských a vánočních drobností, nebudou chybět nápady na adventní a vánoční výzdobu. Návštěvníci si budou vybírat ze široké nabídky rukodělných výrobků: různých typů drobných hraček, zajímavých šperků, háčkovaných a paličkovaných vánočních ozdob a interiérových drobností, tradičního i méně tradičního vánočního cukroví a perníků. V muzeu se opět bude péct, bude vonět koření a návštěvníci jako každoročně ochutnají něco z tradičních vánočních jídel.
Rušno bude po celý den také ve Valdštejnské obrazárně muzea, která ožije nejen dětským zpíváním a recitací. V dopolední části programu se poprvé v muzeu představí děti z Waldorfské základní a mateřské školy Cheb se svým pásmem Adventní příběhy. Opět nás čeká Advent s Koťaty, vystoupení pěveckého sboru při 5. ZŠ Cheb. Odpoledne nebudou chybět pěvecké soubory Sedmikrásky a Kopretiny, ke kterým se přidá pěvecký sbor Špalíček. Z chebské Lidušky se představí také žáci z literárně dramatického oddělení s pásmem Venku tiše padá sníh. Připravena je i pohádka. V podání Divadla loutek Karlovy Vary to bude ta O zlaté rybce. Návštěvníky jistě potěší také pohled na restaurovaná národopisná kamna Williho Russe, která jsou nově instalovaná v expozici Muzea Cheb.

K adventnímu a vánočnímu času v Muzeu Cheb neodmyslitelně patří výstava dětských školních výtvarných prací. Ta letošní je na téma Vánoční dekorace. Prvním dnem, kdy bude šance dát svůj hlas té nejlepší práci, bude právě sobota 26. listopadu. Soutěž je vyhlášena pro 5 kategorií – 1. mateřské školky , 2. 1. stupeň ZŠ, 3. školní družiny, 4. malotřídní školy, 5. 2. stupeň ZŠ. O vítězi soutěže bude veřejnost svými hlasy rozhodovat až do 9. prosince.