1.5.2018

Tradiční vycházka za ptačími hlasy spojená s odchytem ptáků do sítí a doprovodnými aktivitami pro děti. Po úvodní ukázce nachytaných ptáků vyrazíme na krátkou procházku po parku za ptačím zpěvem. Následovat bude další demonstrace odchycených ptáků spojená s jejich kroužkováním (konec cca v 11:00).

Den: úterý 1. května 2018
Místo: Sraz v 8:00 u Ferdinandovy kolonády v Mariánských Lázních.
Průvodci: RNDr. Pavel Jaška (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les)
Kontakt: P. Jaška, tel.: 602 213 347
Poznámka: Dalekohled vítán.

ZNOVU PO ROCE PŘIVÍTÁME PĚVCE V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH

Již pravidelně v úterý 1. května 2018 od 8:00 přivítáme společně ptačí zpěváky v našich parcích a zahradách. Vítání ptačího zpěvu v Mariánských Lázních se koná tradičně u kolonády Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Akci povede ornitolog Správy CHKO Slavkovský les RNDr. Pavel Jaška.

Vycházka zaměřená na poznávání ptačích hlasů v jarním období je doplněna ukázkou odchytu živých pěvců do sítí a jejich kroužkováním. Návštěvníci se tak mohou dozvědět mnoho o životě našich ptačích sousedů. Odchycené ptáky si budou moci prohlédnout zblízka a vypustit si je přímo z ruky. Průvodce Pavel Jaška doplňuje: “Když budeme mít štěstí polapíme třeba jednoho z našich nejmenších pěvců králíčka obecného. Tento drobounký velmi pohyblivý ptáček, dekorativně zbarvený s typicky živě oranžovou čepičkou na hlavě, ač poměrně běžný v našem parku, je těžko zachytitelný pohledem v korunách stromů, zato ho určitě nepřeslechnete. Mnoho z nás určitě zná od vidění rehka zahradního, ptáka velikosti vrabce, který si často staví hnízdo v dutinách budov. Ale málokdo má možnost si ho prohlédnout přímo v ruce. Poměrně často se nám podaří chytit i budníčka menšího, zcela nenápadného malého zeleného pěvce, jehož jednotvárný hlas lze slyšet téměř po celý rok. Někdy nám do sítě zabloudí také střízlík obecný. Jak napovídá jeho jméno – ptáček nevelkého vzrůstu, tedy velikosti asi vlašského ořechu, je velice čilý, neposedný a na svou velikost neobyčejně hlučný.”

Pojďte společně s námi zahájit prvomájové oslavy ptačím zpěvem. Uvidíte, jaké bohaté druhové spektrum ukrývají mariánskolázeňské parky. Dalekohled a dobrá nálada jsou vítány. Konec akce je odhadován do 11 hodiny dopolední.

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete letos těšit na více než 80 výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.

Kontakty pro média: Mgr. Jana Rolková, 354 401 968, jana.rolkova@nature.cz