Project Description

Sborník muzea Karlovarského kraje 20/2012

Sborník muzea Karlovarského kraje je jediným cíleně zaměřeným periodikem na dějiny a přírodu chebského a karlovarského regionu vycházejícím v České republice. Jako takový má nezastupitelnou hodnotu a úlohu – jak při výuce regionálních dějin na všech stupních škol, v knihovnách a studovnách – tak i u přátel regionální vlastivědy a historie. Sborník je co do obsahu členěn na statě a články, materiály, drobnosti, anotace a recenze. Převážná část uveřejněných příspěvků je doplněna českými a německými resumé.

OBSAH SBORNÍKU č.20

STATĚ A ČLÁNKY – HISTORICKÉ A PŘÍRODOVĚDNÉ:

Historické:

• Michaela Bäumlová:
    Chebský rodák dr. Georg Haller. Osudy katolického kněze v době jagellonské – Resumé!
  • Hana Knetlová:
    O svatém Vincentovi, chebském procesí a Hruškové neděli – Resumé!
  • Pavel Zahradník:
    Stavební dějiny premonstrátského kláštera Teplá – Resumé!
  • Lubomír Zeman:
    Hrázděné stavby jako specifická architektura českého pohraničí – Resumé!
  • Karel Řeháček:
    Příděly konfiskovaných rodinných domků na Karlovarsku po roce 1945 – Resumé!

Přírodovědné:

• Přemysl Tájek – Alexandra Klaudisová – Petr Vít:
    Vývoj populace křížence rožce kuřičkolistého (Cerastium alsinifolium) a rožce rolního (C. arvense) v NPP Křížky v letech 1984–2012.
  • Petr Krása:
    Vegetace mokřadů jižního obvodu Velké podkrušnohorské výsypky
  • Jan Matějů – Vít Zavadil:
    Současné rozšíření listonoha letního (Triops cancriformis) a žábronožky letní (Branchipus schaefferi) v Doupovských horách (Crustacea: Branchiopoda)
  • Jiří Vávra:
    Průzkum fauny motýlů (Lepidoptera) v evropsky významné lokalitě Kaňon Ohře

EDICE, MATERIÁLY, DROBNOSTI:

• Pavla Tájková – Přemysl Tájek:
    Opuštěná Hartova cihelna – nejvýznamnější lokalita vážek na Chebsku
  • Vladimír Melichar – Vít Zavadil – Jan Matějů:
    K výskytu mloka skvrnitého (Salamandra salamandra) na Kraslicku
  • Vít Zavadil – Ivo Přikryl – Miroslav Kosík:
    Zajímavá pozorování čolka obecného (Lissotriton vulgaris) a ropuchy krátkonohé (Epidalea calamita) na jezeře Medard u Sokolova
  • Oldřich Bušek:
    Hnízdění orla křiklavého (Aquila pomarina) ve Slavkovském lese
  • Lukáš Svoboda:
    Židovský hřbitov v Lomničce – Resumé!
  • Albin Buchholz:
    Zwei Gedenktafeln für Ernestine von Fricken und Robert Schumann in Aš/Asch. Ein Beitrag zur 200. Wiederkehr des Geburtstages von Robert Schumann – Resumé!
  • Štěpán Karel Odstrčil:
    Německý tábor lidu v Chebu 1897
  • Jana Horváthová – Lubomír Zeman – Michael Rund:
    Architekti a stavitelé hovořící německým jazykem v severozápadních Čechách – Resumé!
  • Ondřej Malina – Tomáš Karel:
    Hřebečná – možnosti a východiska studia hornické kulturní krajiny – Resumé!

RECENZE A ANOTACE:

• Vladimír Melichar – Petr Krása – Přemysl Tájek:
    Zvláště chráněné rostliny Karlovarského kraje (recenze: Jiří Brabec)
  • Vladimír Prekop:
    Franz Gruss 1891-1979. Opomenutý umělec Kraslicka (recenze: Zbyněk Černý)
  • Kolektiv autorů:
    Bohatství historického stavebního vývoje Krušnohoří (anotace: Alžběta Kratochvílová)

Za finanční podpory Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Lokti vydává Muzeum Cheb, příspěvková organizace Karlovarského kraje. Vedoucí redaktor: Zbyněk Černý. Výkonný redaktor: Alena Koudelková. Redakční rada: Michaela Bäumlová, Jiří Brabec, Roman Procházka, Jan Matějů, Jan Nedvěd, Karel Halla, Michael Rund, Lukáš Smola. Překlad resumé do německého jazyka: Ivana Bertram. Překlad resumé do anglického jazyka: Kristýna Matějů. Grafická úprava: Grafický ateliér Ateva, Praha. Vydání první, 2012.