XIII. ROČNÍK KNIHOBRANÍ
 
-
V sobotu 5. října 2013 se v prostorách Muzea Cheb uskutečnil každoroční festival literatury tentokráte s podtitulem:
"KNIHOBRANÍ 2013 - MÍT TAK KŘÍDLA...".
-
-
sobota 5. října 2013 od 10.00 do 16.30 hodin
-
Letošní ročník Knihobraní s podtitulem: "Mít tak křídla..." byl v souvislosti s probíhající výstavou: "Ptáci se vracejí!"... zaměřen přírodovědně. Návštěvníci měli samozřejmě možnost si tuto výstavu prohlédnout, ale nejen to, v prostorách muzea se konal minitrh knih a tiskovin a nabídku zpestřili také další prodejci. Po celý den probíhal doprovodný program, v jehož rámci zájemci vyslechli např. přednášku Stanislava Wiesnera o Doupovských horách.
-
Do Křesla pro hosta usedl známý fotograf a reportér Michael Fokt s besedou o zvláštních smyslech zvířat, při které měli naši diváci možnost obdivovat jeho nádherné fotografie. Hostem Knihobraní byl i autor známých "Pohádek pana přednosty", železničář a spisovatel Robert Drozda. Nezapomněli jsme ani na nejmladší návštěvníky, kterým se ve výtvarné dílně věnovali spisovatelé a ilustrátoři Vhrsti (Vojtěch Jurík) a Jiří Fixl. Nechyběla ani pohádková "zvířecí" představení a svou zručnost si mohli návštěvníci prověřit v "ptačích" výtvarných dílnách.
-
DOPROVODNÉ INFORMACE K PROGRAMU:
-
Michael Fokt:
Profesionální fotograf, novinář, publicista. Se svými sériemi fotografií získal v soutěži Czech Press Photo první místo – Cenu Zlaté oko – v kategorii příroda a životní prostředí, cenu dětí UNICEF, dvě ceny Academic za nejpůsobivější makrofotografii a několik čestných uznání. Publikoval též v prestižním odborném časopise Canadian Journal of Zoology. Je autorem mnoha publikací o přírodě určených malým i velkým čtenářům.
-
Vhrsti:
Profesionální ilustrátor, spisovatel, autor knih pro děti, komiksový kreslíř a scenárista. Člen předsednictva České unie karikaturistů (ČUK) je řazen k neoficiální nové vlně českého a slovenského komiksu Generace nula. Jeho první autorská kniha Chci být dospělý (Mladá fronta, 2007) získala Cenu učitelů SUK za přínos dětskému čtenářství, na ni volně navázaly tituly Prázdniny v nebi (2008) a Chci být dospělý (2013). Kromě vlastních projektů ilustruje i učebnice a beletristické knihy dalších autorů, např. edici Kompletní Boříkovy lapálie Vojtěcha Steklače. Je výtvarníkem Večerníčku Bílá paní na hlídání (Česká televize, 2013). Autorský komiks Hurvínkovy příhody o osudech boskovického skauta Leopolda Färbera publikoval v cenami ověnčené knize Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století (Argo, 2011). Spolupracoval na mnoha dalších zajímavých projektech, jako jsou např. naučné stezky či Muzeum strašidel v Plzni, pravidelně publikuje novinky ze světa komiksu a komiksové recenze, prezentuje se na domácích i mezinárodních společných výstavách, je zastoupen v různých antologiích a sbornících.
-
Jiří Fixl:
Grafik a ilustrátor, působil také jako výtvarný redaktor v nakladatelství Albatros a v časopise Mateřídouška. Věnuje se především ilustraci pro děti a mládež, ale okruh jeho činnosti zahrnuje i výtvarné řešení školních učebnic, práci pro architekturu a spolupráci s reklamními agenturami. Zúčastnil se řady kolektivních i samostatných výstav. Ilustracemi nejraději doprovází knížky veselé a fantastické, kde je prostor pro uplatnění humorné nadsázky. Celkem ilustroval pro různá nakladatelství více než 120 titulů pro děti všech věkových, např. Bylo nás pět K. Poláčka, Ptáčkoviny Z. Malinského, Encyklopedii pro žáčky básníka Jiřího Žáčka, v poslední době knížky Rozum pod lavicí, pohádk\ J. Kahouna O mašinkách, a nejnověji Legrační dům.
-
Pohádky pana přednosty:
Pohádky pana přednosty, jednu z nejnovějších knih z železničního prostředí, napsal bývalý výpravčí Robert Drozda, „co celý život dráze sloužil“. Ve stanici Záhořice bydlí se svou ženou Františkou pan přednosta Otakar Drahorád, k němuž na prázdniny jezdí jeho vnoučata a on jim vypráví pohádky. Všechny se samozřejmě odehrávají na železnici a vyprávějí různé příběhy, ať už pohádkové, detektivní, pověsti či o životě na dráze.
-
Vstup do muzea byl po celý den zdarma !
-
-
-