MUZEJNÍ PEDAGOGIKA 2015 - 2017  
 
-
Vánoční výtvarná soutěž na téma – "Sněhulák" [pdf] ...
listopad - prosinec 2017
Muzeum Cheb opět vyhlašuje vánoční výtvarnou soutěž pro děti na téma: SNĚHULÁK. Soutěž je koncipována pro 5 věkových kategorií (MŠ, ZŠ 1. a 2. stupně, školní družiny a malotřídní školy). Jednotlivci i třídní kolektivy mohou vyrobit sněhuláka z netradičních materiálů. Soutěžní práce budou následně vystaveny v expozičních prostorách muzea. O vítězi soutěže rozhodnou svými hlasy návštěvníci.
-
Dílna archeologa v Muzeu Cheb ...
oznámení Muzea Cheb
Rozšíření nabídky edukativních programů.
Muzeum Cheb rozšiřuje svoji bohatou nabídku výukových programů určenou pro žáky základních a středních škol. Za finanční podpory Ministerstva kultury ČR připravilo nový edukativní program Dílna archeologa. V interaktivní besedě seznámí archeolog muzea účastníky s nejstaršími dějinami Chebska od doby bronzové až po vrcholný středověk. Informace o dalších programech naleznete níže.
-
STÁLÉ MUZEJNÍ PROGRAMY
-
Nabídka programů pro mateřské školy ...
září 2017 - červen 2018
tématické besedy, výtvarně-dramatické dílny, hry, poznávání etc.

-
Nabídka programů pro 1. stupeň základních škol ...
září 2017 - červen 2018
tématické besedy, výtvarně-dramatické dílny, hry, poznávání etc.

-
Nabídka programů pro 2. stupeň základních škol ...
září 2017 - červen 2018
tématické besedy, muzejní rallye, na jeden den průvodcem etc.

-
Nabídka programů pro střední školy ...
září 2017 - červen 2018
tématické besedy, muzejní rallye, na jeden den průvodcem etc.

-
OHLÉDNUTÍ
-
NOC V CIRKUSE - nocování v muzeu [pdf] ...
10. listopadu 2017
Muzeum Cheb si pro děti premiérově připravilo podzimní nocování v budově muzea, při němž bude kromě romantického přespání připraven také doprovodný program zaměřený na probíhající výstavu Non plus ultra - Kočovné zábavní podniky v Chebu 1800-1850. Chybět nebude výtvarná dílna a ani malé dobrodružství. Akce je určena pro děti do 12 let. Počet účastníků omezen.
-
Výtvarná dílna v Muzeu Cheb - letní tábor [pdf] ... 10. - 14. 7. 2017 / 7. - 11. 8. 2017
Muzeum Cheb opět připravilo pro děti školou povinné prázdninovou výtvarnou dílnu. Jedná se o muzejní tábor, který bude trvat vždy 5 dnů v týdnu zhruba od 8.00 do 15.30 hodin. Téma letošního tábora je Šaty dělaj člověka. V průběhu celého týdne se budeme zabývat historií odívání, zahrajeme si na módní návrháře a vyrobíme si pár módních doplňků. Ti nejodvážnější mohou jako každoročně prožít strašidelnou noc v muzeu.
FOTOGALERIE [facebook] ...
-
LETNÍ VÝTVARNĚ - DRAMATICKÁ DÍLNA V MUZEU A KC SVOBODA [pdf] ... 17. - 21. července 2017
Letošní téma tábora bylo "Pouliční divadlo v rámci Letního bláznění". 28 táborníků připravilo pod odborným vedením lektorů sci-fi představení "Vzhůru do vesmíru". Po celý týden si vyráběli kostýmy, kulisy a pronikali do tajů hereckého řemesla. V příběhu se hrdinům podařilo vzlétnout do vesmíru a osvobodit lidi na Planetě strojů z nadvlády robotů. Start rakety se povedl při vystoupení pro rodiče i veřejnost na Krajince.
-
Jarní výtvarná soutěž - Ta slepička kropenatá [pdf] ...
duben 2017
Končí zima a přichází jaro a s jarem i tradiční výtvarná soutěž v muzeu. Zpříjemněte si tedy dlouhé čekání na dobu plnou sluníčka, ptačího švitoření a svěží vůně rozkvétající přírody veselým tvořením. Vyrobte například z keramiky, papíru, dřeva, látky či proutí tu slepičku kropenatou. Soutěžní práce budou vystaveny v prostorách muzea.
-
Noc s Andersenem 2017 [pdf] ...
31. března 2017
Muzeum Cheb se opět připojilo k akci knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž účastníci nocují v knihovnách po celé republice u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Pro děti byl kromě romantického přespání v muzeu připraven také doprovodný program, tentokráte s hrdiny známého časopisu Čtyřlístek. Akce byla určena pro děti do 12 let.
-
Obrazy Chebu - výstava dětských výtvarných prací [pdf] ...
28. února - 23. března 2017
Výstava byla instalována v Infocentru Cheb.
Turistické infocentrum Cheb a Muzeum Cheb společně uspořádaly výtvarnou výstavu malých umělců: Obrazy Chebu. Vystavená díla vytvořily děti v chebském muzeu během jarní výtvarné dílny: Když bylo náměstí v plenkách.
-
KDYŽ BYLO NÁMĚSTÍ V PLENKÁCH - Jarní tábor [pdf] ... 6. - 10. února 2017
Muzeum Cheb uspořádalo jarní výtvarnou dílnu. Jednalo se o příměstský tábor, který se koná každoročně v době jarních prázdnin, vždy od 8:00 do 15:30 hodin. Pro děti byl připraven bohatý program plný tvořivosti, poučení a zábavy. Táborníci nahlédli do historie chebského náměstí, Chebu i Chebska. Na chvíli se stali nejen archeology, ale i šikovnými řemeslníky a umělci. Tábor byl určen především pro děti z 1. stupně ZŠ.
-
Vánoční výtvarná soutěž – "Radujme se, veselme se" [pdf] ...
listopad - prosinec 2016
Muzeum Cheb vyhlásilo výtvarnou soutěž pro děti na téma: vánoční dekorace. Soutěž byla koncipována pro 4 věkové kategorie (MŠ, ZŠ 1. a 2. stupně, SŠ). Jednotlivci i třídní kolektivy vyrobili netradiční vánoční výzdobu z různých materiálů. Soutěžní práce byly vystaveny v našem muzeu a o vítězi rozhodli svými hlasy návštěvníci.
-
PODZIMNÍ SLAVNOST V MUZEU [pdf] ...
15. října 2016
mezi jablky, hruškami, mraky a draky ...
Bohatý celodenní program v našem muzeu. Prezentace podzimní sklizně, ochutnávky i prodej kulinářských specialit a nápojů, výtvarné dílny, soutěž o "Nejchutnější chebský štrůdl", pěvecké vystoupení dětského sboru, pohádka pro malé i velké...
-
Výtvarná dílna - letní tábor [pdf] ... 11. - 15. července, 8. - 12. srpna 2016
Muzeum Cheb připravilo pro všechny děti školou povinné prázdninovou výtvarnou dílnu. Téma letošního tábora bylo ČÁRY MÁRY FUK. V průběhu celého týdne jsme se nechali inspirovat chebským alchymistou Zikmundem Wannem a tak trochu kouzlili a experimentovali. Součástí tábora byla opět i dramatická dílna. Ti nejodvážnější mohli jako každoročně prožít strašidelnou noc v muzeu.
FOTOGALERIE [facebook] ...
-
Výtvarně-dramatická dílna - letní tábor [pdf] ... 18. - 22. července 2016
Téma tábora bylo Pouliční divadlo v rámci Letního bláznění. 27 nadšených táborníků připravilo pod odborným vedením lektorů divadelní představení "Nekonečný příběh". Svět Fantázie, která bojovala s Nicotou všechny uchvátil. Po celý týden si mladí herci vyráběli kostýmy, kulisy a pronikali do tajů hereckého řemesla. Muzeum tak bylo plné akrobatů a mimů. Tábor završilo závěrečné vystoupení na Krajince.
-
Noc s Andersenem 2016 ...
1. dubna 2016
Muzeum Cheb se v noci z 1. na 2. dubna 2016 opět připojilo k akci knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovnách po celé republice u příležitosti výročí narození pohádkáře H. Ch. Andersena. Pro děti byl v chebském muzeu kromě romantického přespání připraven doprovodný program, v jehož rámci si připomněly výročí narození Karla IV. Akce byla určena pro děti do 12 let.
-
Jarní výtvarná soutěž - velikonoční beránek [pdf] ...
14. března - 8. dubna 2016
Končí zima a přichází jaro a s ním i tradiční výtvarná soutěž v muzeu. Zpříjemněte si dlouhé čekání na dobu plnou sluníčka, ptačího švitoření a svěží vůně přírody veselým tvořením. Vyrobte například z keramiky, papíru, dřeva, látky či proutí symbol jara – beránka. O vítězi soutěže rozhodnou svými hlasy návštěvníci muzea. Vyhlášení vítězů a předání cen proběhne za přítomnosti médií a veřejnosti 8. dubna 2016.
-
Výtvarná dílna v Muzeu Cheb - jarní tábor [pdf] ... 7. - 11. března 2016
Jednalo se opět o muzejní tábor, který se konal v době jarních prázdnin. Pro děti byl připraven bohatý celodenní program plný tvořivosti, poučení a zábavy. Naladili jsme se na stejnou vlnu a stali se z nás knihaři, knihvazači a knihovníci. Tento typ tábora jistě přivítali zaměstnaní rodiče, kteří se nemohli o jarních prázdninách svým dětem zcela věnovat. Tábor byl určen především pro děti z 1. stupně ZŠ.
-
Vánoční výtvarná soutěž – "My Tři králové jdeme k Vám" [pdf] ...
Muzeum Cheb vyhlásilo výtvarnou soutěž pro děti na téma: My Tři králové jdeme k Vám. Soutěž byla určena pro tři věkové kategorie (MŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ). Všechny soutěžní práce byly vystaveny v expozičních prostorách muzea a o vítězi soutěže rozhodli svými hlasy návštěvníci. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhlo za přítomnosti médií a veřejnosti 6. ledna 2016 v obrazárně muzea.
-
Cesty za poznáním: Čechova stodola – Hvězdárna [facebook] ...
17. října 2015
Po delší odmlce jsme se vydali na další Cestu za poznáním. Tentokrát jsme zavítali do Čechovy stodoly v malebné vesničce Bukové. Přivítalo nás podzimní prostředí a teplo roztopené pece. Byli jsme nadšeni z vyprávění praotce Čecha i z tvořivé dílničky. Zopakovali jsme si české pověsti a doplnili si spoustu nových informací. V Neumětelích jsme navštívili hrob Šemíka. Nakonec nás čekala návštěva Hvězdárny v Rokycanech, kde jsme si vyslechli zajímavé povídání o hvězdách a hvězdářských dalekohledech.
-
Letní tábor - Hraní nás baví [facebook] ...
13. - 17. července, 3. - 7. srpna 2015
Ve dvou bězích tábora jsme poznávali hry, které děti hrály v minulosti. Cvrnkali jsme kuličky, stříleli z prstového praku, pouštěli vlaštovky a honili obruče. Nejvíce nás potrápila hra špaček. Během celého týdne jsme si také hráli s barvou. Odvážní mohli dokonce prožít strašidelnou noc v muzeu. Závěrečné vystoupení se tentokrát odehrálo v Centrálním depozitáři Muzea Cheb. Na chvíli se z nás stali průvodci a rodiče byli mile překvapeni našimi znalostmi o muzejních exponátech...
-
Letní tábor - Pouliční divadlo v rámci Letního bláznění [facebook] ...
20. - 24. července 2015
Divadlo je svět sám pro sebe, tajemný, záhadný a zároveň trochu nebezpečný, ale hlavně zábavný... A právě do tohoto světa jsme měli možnost nahlédnout v průběhu zvláštního běhu výtvarně - dramatického tábora. Během týdne jsme vyráběli divadelní kulisy a pod vedením odborných lektorů Martiny, Kačky a Ondry se z nás pomalu stávali herci, mimové, klauni a akrobaté. Nacvičili jsme divadelní představení Gulliverovy cesty, které pobavilo i dojalo početné obecenstvo na Krajince...
-
Jarní výtvarná soutěž - Hurá, jaro je tu [pdf] ...
24. března - 10. dubna 2015
Končí zima, přichází jaro a s jarem také tradiční výtvarná soutěž v muzeu. Zpříjemněte si dlouhé čekání na dobu plnou sluníčka, ptačího švitoření a svěží vůně přírody veselým tvořením. Vyrobte z libovolného materiálu jakákoli zvířátka, která rozveselí velikonoční atmosféru - zajíčky, kuřátka, kachničky, beránky...
-
Noc s Andersenem 2015 ...
27. března 2015
Muzeum Cheb se 27. března 2015 opět připojilo k akci knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovnách po celé České republice u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Také letos byl pro účastníky kromě romantického přespání v muzeu připraven tématicky zaměřený doprovodný program a samozřejmě čtení na dobrou noc. Akce byla určena pro děti do 12 let. Jako každoročně byl o akci nebývalý zájem...
-
ARCHEOLOGICKÁ DÍLNA V MUZEU - Jarní tábor [pdf] ... 2. - 6. března 2015
Také letos připravilo Muzeum Cheb pro děti školou povinné jarní výtvarnou dílnu. Jedná se o příměstský tábor, který se koná každoročně v době jarních prázdnin, vždy od 8:00 do 15:30 hodin. Pro děti jsme opět přichystali bohatý celodenní program plný tvořivosti, poučení a hlavně zábavy se zaměřením na velikonoční tradice. Tábor byl určen především pro děti 1. stupně základních škol.
-
KONTAKTY
-
Zájemci se mohou hlásit telefonicky, faxem nebo e-mailem na kontaktních číslech a adresách:
Muzeum Cheb, p.o. Karlovarského kraje
nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4, 35011 Cheb
telefon: +420 739322499
e-mail: pecarkova@muzeumcheb.cz
-
-
 
Albrecht z Valdštejna
Expozice muzea
Statek Milíkov
Virtuální muzeum
Odborné projekty
Sbírkový fond
Texty a články