KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE 2015 - 2017  
 
-
Kruh přátel hudby - koncerty komorní hudby
říjen 2017 - květen 2018
Od podzima 2017 do jara 2018 mohou milovníci klasické komorní hudby opět navštívit některý z koncertů Kruhu přátel hudby. Pořadatelem celého cyklu koncertů je již tradičně Kulturní centrum Svoboda Cheb..., které pro sezónu 2017/2018 zvolilo k jejich realizaci také Valdštejnskou obrazárnu Muzea Cheb... Doufáme, že prostředí obrazárny umocní umělecké zážitky všech zůčastněných posluchačů. Informace o jednotlivých koncertech najdete na internetových stránkách: Kulturního centra Svoboda Cheb...
-
OHLÉDNUTÍ
-
Kruh přátel hudby - Hudba v myšlenkách Masarykových [pdf] ...
27. června 2017
Jindřich Macek - loutna. Jitka Baštová - akordeon.
Tématické pásmo slova a hudby. V pořadu zněly skladby českých a slovenských autorů od 19. století až po součastnost. Hudba zde byla plynule propojena množstvím citátů z významných životních momentů T. G. Masaryka. Začátek: 19.00 hodin.
-
Absolventský koncert ZUŠ v Chebu [pdf] ...
7. června 2017
Tereza Svatková, Martina Jakschová, Sára Karolína Hrůzová
Základní umělecká škola Jindřicha Jindřicha v Chebu pořádala v prostorách Muzea Cheb absolventský koncert žáků dvou tříd. Klavírní třídy paní I. Fejfarové a pěvěcké třídy paní L. Gaierové. Koncert se uskutečnil 7. června 2017 v 17.30 hodin.
-
PEŠKŮV KOMORNÍ ORCHESTR [pdf] ...
6. června 2017
pod vedením Zuzany Puchelové
Sólistka: Kateřina Gottvaldová - housle. V programu koncertu zazněla filmová hudba a skladby od G. F. Händela, P. Castrucciho, P. Warlocka, G. Gershwina. Začátek koncertu v 19.00 hodin. Spolupařadatelem bylo Kulturní centrum Svoboda Cheb.
-
Prezentace - Knihy chebské zemské berně z let 1438 a 1456
1. června 2017
X. svazek ediční řady Libri civitatis nakladatelství SCRIPTORIUM
Dne 1. června 2017 od 17. 00 hodin proběhla ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb prezentace desátého svazku ediční řady Libri civitatis nakladatelství SCRIPTORIUM - Knihy chebské zemské berně z let 1438 a 1456. Editor svazku: Tomáš Klír.
-
Koncert dětského pěveckého sboru Koťata [pdf] ...
31. května 2017
Valdštejnská obrazárna Muzea Cheb. 17.00 hodin.
Ve středu 31. května 2017 se uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb jarní koncert dětského pěveckého souboru Koťata z 5. základní školy v Chebu. Malé zpěváky si přišli poslechnout jak rodiče a blízcí interpretů, tak i milovníci sborového zpěvu.
-
Muzejní noc 2017 - Krása času ...
27. května 2017
Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích řadu let k velmi atraktivnímu způsobu prezentace kulturního dědictví. Téma letošní chebské Muzejní noci volně navázalo na právě probíhající výstavu hodin: Krása času. Na celý večer byl připraven bohatý doprovodný program, jehož součástí byly mimo jiné: komentovaná prohlídka výstavy, divadelní a klavírní vystoupení a také programy pro děti.
-
Pěvecké sbory - Sedmikrásky, Kopretiny, Špalíček [pdf] ...
23. května 2017
I pro letošní rok připravila Základní umělecká škola Jindřicha Jindřicha pro milovníky sborového zpěvu další ze svých koncertů. Ve Valdštejnské obrazárně se představil přípravný sbor Sedmikrásky, hlavní sbor ZUŠ Kopretiny a ženský pěvecký sbor Špalíček. Sbory vystoupily pod vedením Evy Kůrkové, na klavír je doprovázela Eva Klimtová. Koncertní vystoupení se uskutečnilo ve Valdštejnské obrazárně muzea v 18:00 hodin.
-
Kruh přátel hudby - BENNEWITZ QUARTET
16. května 2017
Bennewitzovo kvarteto (Jakub Fišer - 1. housle, Štěpán Ježek - 2. housle, Jiří Pinkas – viola, Štěpán Doležal – violoncello) bylo založeno v roce 1998. Především díky účasti na nejrůznějších mistrovských kurzech měli jeho členové příležitost získávat zkušenosti a inspiraci od mnoha významných hudebních osobností, zejména Rainera Schmidta (Hagenovo kvarteto) a Waltera Levina (kvarteto La Salle).
-
Velikonoční jarmark v muzeu 2017 ...
8. dubna 2017
Na sobotu 8. dubna připravilo Muzeum Cheb již 18. Velikonoční jarmark. V prostorách vyzdobené muzejní expozice bylo pro návštěvníky opět připraveno několik zastávek věnovaných tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Všichni se tak mohli potěšit řadou řemeslných ukázek, které si zájemci v průběhu dne také sami vyzkoušeli. Připraven byl i bohatý doprovodný program, výtvarné dílny pro děti a divadelní představení.
-
Kruh přátel hudby - hudební loutkové představení [pdf] ...
21. března 2017
V rámci 7. ročníku Hudebního salónu Café crème přední české cembalistky Moniky Knoblochové vzniklo nevšední hudebně-divadelní představení, které spojuje soudobou klasickou hudbu s loutkoherectvím. Projekt se váže k 80. narozeninám významného českého současného skladatele Jiřího Temla, který k tomuto představení složil hudbu. Loutkovou část programu zajišťují členové souboru Buchty a loutky.
-
Chebský Masopust 2017 [pdf] ...
25. února 2017
25. února 2017 se opět, již po třinácté, vydal na svoji cestu městem masopustní průvod. Průvod uspořádalo Město Cheb s Muzeum Cheb, Západočeským divadlem, Městským dechovým orchestrem a Základní školou Jindřicha Jindřicha. Zůčastnili se především ti, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice. Letošní Chebský masopust patřil hlavně bubákům, hastrmanům a vílám.
-
Adventní koncert ve Valdštejnské obrazárně [pdf] ...
16. prosince 2016
Studenti a absoloventi Svobodné chebské školy
V pátek 16. prosince se uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně muzea adventní koncert Svobodné chebské školy. Spokojení posluchači spočinuli v hektickém předvánočním čase při krásné hudbě, kterou je potěšili mladí studenti a absoloventi.
-
Vánoční koncert pěveckých sborů [pdf] ...
15. prosince 2016
Pěvecký sbor Špalíček a hosté + dětský pěvecký sbor Kopretiny
Na čtvrtek 15. prosince připravilo Muzeum Cheb vánoční koncert ženského pěveckého sboru Špalíček a dětského pěveckého sboru ZUŠ v Chebu Kopretiny. Na koncertu již tradičně vystoupila také řada hostů. Potěšeni byli všichni milovníci sborového zpěvu.
-
Advent v Muzeu Cheb 2016 ... 26. listopadu 2016
Na sobotu 26. listopadu připravilo Muzeum Cheb další ze svých muzejních adventních trhů. Pracovníci muzea uspořádali tradiční milé setkání s těmi, kteří se rádi nechávají okouzlit adventní atmosférou naplněnou vůní vanilky, skořice a jehličí, s těmi, kteří nechtějí podlehnout jen maratónu předvánočního úklidu a nákupům. Po celý sváteční den probíhal v muzeu bohatý program. Na své si přišly děti i dospělí.
-
Kruh přátel hudby - DUO SIEMPRE NUEVO [pdf] ...
15. listopadu 2016
Kytarové duo "Siempre Nuevo" bylo založeno v roce 2007 dvěma vynikajícími českými kytaristy: Matějem Fremlem (*1982) a Patrickem Vacíkem (*1984). Interpretuje jak originální skladby pro kytarová dua, tak i různé transkripce - vlastní či jiných autorů. Jeho repertoár obsahuje starou i moderní hudbu, od baroka až po soudobé skladatele. Využívá historických nástrojů, čímž dodává skladbám autentický a zajímavý zvuk.
-
Kruh přátel hudby - TRIO DEL DIABLO [pdf] ...
18. října 2016
Trio del diablo (Petr Vacek – akordeon, Jan Rada – housle, Michaela Vacková – klavír) nám představilo tvorbu vynikajícího argentinského skladatele Ástora Piazzollu (1921 – 1992). Piazzolla je zakladatelem nového hudebního stylu tango nuevo, zahrnujícího prvky vážné hudby a jazzu, které bylo nadšeně přijato klasickými i jazzovými hudebníky na celém světě. Pořad je moderovaný a začíná v 19.00 hodin.
-
PODZIMNÍ SLAVNOST V MUZEU [pdf] ...
15. října 2016
mezi jablky, hruškami, mraky a draky ...
Bohatý celodenní program v našem muzeu. Prezentace podzimní sklizně, ochutnávky i prodej kulinářských specialit a nápojů, výtvarné dílny, soutěž o "Nejchutnější chebský štrůdl", pěvecké vystoupení dětského sboru, pohádka pro malé i velké...
-
Slavnostní křest knihy Zbyňka Černého ...
6. října 2016
Příznivé světlo. Chebské fotografické ateliéry (1849-1945)
Publikace představuje více jak 50 fotografů působících v Chebu (1849 - 1945). Vedle životopisných medailonů seznamuje kniha čtenáře i s dílem jednotlivých fotografů (190 fotografií). Publikace vyšla s finanční podporou Města Chebu a Státního fondu ČR.
-
Muzejní noc 2016 - Hurá do školy ...
21. května 2016
Fenomén muzejních nocí patří již řadu let k velmi atraktivnímu způsobu prezentace kulturního dědictví. Téma letošní chebské Muzejní noci volně navázalo na probíhající výstavu "Hurá do školy". Návštěvníci zasedli do školních škamen a nahlédli do systému vzdělávání v dobách Rakouska-Uherska a bývalé Československé republiky. Muzeem symbolicky provázel Hurvínek, který letos oslaví 90. narozeniny.
-
Sára Hoblová - závěrečný koncert zuš v Chebu [pdf] ...
22. června 2016
Základní umělecká škola Jindřicha Jindřicha Cheb společně s Muzeum Cheb uspořádali závěrečný koncert Sáry Hoblové (sólový zpěv, klavír). Jako hosté zde vystoupily Petra Jelínková (klavír), Tereza Hoblová (klavír), Sára Hrůzová a někteří další žáci pěvěckého oddělení. Koncert se uskutečnil 22. června 2016 ve Valdštejnské obrazárně Chebského muzea. Začátek koncertu: 18.00 hodin.
-
Koncert pěveckých sborů - Svět kolem nás [pdf] ...
14. června 2016
Základní umělecká škola Jindřicha Jindřicha ve spolupráci s Muzeem Cheb připravila pro milovníky sborového zpěvu další ze svých koncertů. Představil se přípravný sbor Sedmikrásky, hlavní sbor ZUŠ Kopretiny a ženský pěvecký sbor Špalíček. Tradičně se připojila také řada hostů. Sbory vystoupily pod vedením paní Evy Kůrkové, na klavír doprovázela Eva Klimtová a v basových partech se představil František Eschler.
-
KOMORNÍ SMYČCOVÝ ORCHESTR CHEB [pdf] ...
7. června 2016
Chebský komorní orchestr, sdružení amatérských hudebníků chebského okresu, založil v roce 1983 pan Miroslav Pešek. Od té doby se celé generace muzikantů nejrůznějších profesí ve svém volném čase scházejí ke zkouškám, aby radost z hudby předali dvakrát za rok posluchačům na pravidelných koncertech. Soubor pečuje také o muzikantský dorost. Jako sólisté obligátně vystupují ti nejnadanější žáci ZUŠ našeho regionu.
-
Koncert dětského pěveckého sboru Koťata [pdf] ...
1. června 2016
Ve středu 1. června 2016 se uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb jarní koncert dětského pěveckého souboru Koťata z 5. základní školy v Chebu pod vedením sbormistryně Mgr. Miluše Tlamsové. Soubor vystoupil za klavírního doprovodu Mgr. Ivy Bezděkové a dětských sólistů. Zváni byli nejenom rodiče a blízcí mladých interpretů, ale především všichni milovníci sborového zpěvu. Začátek koncertu: 17.00 hod...
-
Velikonoční jarmark v muzeu 2016 ...
19. března 2016
Na sobotu 19. března připravilo Muzeum Cheb již 17. Velikonoční jarmark. V prostorách vyzdobené muzejní expozice čekalo na návštěvníky více než 40 zastávek věnovaných tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Všichni návštěvníci se tak mohli potěšit řadou řemeslných ukázek, které si někteří také sami vyzkoušeli. Připraven byl i doprovodný program, výtvarné dílny pro děti a divadelní představení.
-
Kruh přátel hudby - Trio Martinů [pdf] ...
12. dubna 2016
Trio Martinů vzniklo na Pražské konzervatoři v r. 1990. Již od počátku svého působení dosahovalo celé řady úspěchů a získávalo významná ocenění. Vystupovalo v hudebních centrech České republiky i v zahraničí a účastnilo se řady prestižních festivalů. V roce 2014 vydalo nové CD s Trojkoncertem C dur L. van Beethovena, které natočilo živě na vánočním koncertě v Praze se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.
-
Kruh přátel hudby - RADIM VOJÍŘ A PŘÁTELÉ [pdf] ...
23. března 2016
Stalo se už tradicí, že Radim Vojíř vystupuje v Chebu v rámci KPH jednou za dva roky. Vždy si přiveze zajímavé hosty ať od nás nebo ze sousedního Německa. Narodil se v roce 1976 v Chebu. Od dětství se aktivně zapojoval do hudebního dění ve městě jako člen dechového orchestru mladých. Největšího dosavadního úspěchu dosáhl na klavírní soutěži Pražského Jara a Chopinově mezinárodní klavírní soutěži.
-
Kruh přátel hudby - Lucie Silkenová [pdf] ...
23. února 2016
23. února vystoupila v rámci koncertního cyklu Kruhu přátel hudby (pořádá KC Svoboda v prostorách Valdštejnské obrazárny Muzea Cheb) mladá sopranistka Lucie Silkenová, která se dnes řadí k předním a vyhledávaným českým operním pěvkyním. Úspěchy v mezinárodních soutěžích jí otevřely cestu na operní scény po celé České republice. Neméně úspěšně si vede i v oblasti koncertní.
-
Kruh přátel hudby - DOTEKY RENESANCE [pdf] ...
19. ledna 2016
Koncert "Renaissance touches" nazvaný podle soudobého díla komponovaného pro duo akordeon - loutna byl zaměřený na nejkrásnější vybrané sólové skladby od dob renesance. Dowlandovy skladby nebo Zamboniho sonáty patří k zajímavým loutnovým kusům a koncertní akordeonové provedení Scarlattiho sonát napovídá, že tato hudba promlouvá osobitým způsobem také k dnešnímu posluchači.
-
Advent v Muzeu Cheb 2015 ... 28. listopadu 2015
Na poslední listopadovou sobotu připravilo Muzeum Cheb další tradiční předvánoční setkání. Zváni byli nejen ti, kteří se rádi nechávají okouzlit adventní atmosférou plnou vůně jehličí, vanilky a skořice, ale i všichni ti, kteří nechtěli podlehnout pouze maratónu předvánočního úklidu. Od 10.00 do 17.00 hod. probíhal v expozici muzea adventní trh s bohatým doprovodným programem určeným především pro malé návštěvníky.
-
Kruh přátel hudby - JAN OSTRÝ A HOSTÉ [pdf] ...
10. listopadu 2015
V rámci listopadového koncertu cyklu Kruh přátel hudby zazněly skladby významného českého skladatele a reformátora Jakuba Jana Ryby (1765-1815). Mezi skladbami autorů W. A. Mozarta, J. Haydna a J. Sluky to byl především jeho Kvartet C – dur. Letos si připomínáme 250. výročí narození a 200. výročí úmrtí J. J. Ryby.
-
Kruh přátel hudby - Duo Teres [pdf] ...
20. října 2015
Duo Teres (slovenská houslistka Lucia Kopsová a český kytarista Tomáš Honěk) vzniklo v roce 2007, kdy oba studovali komorní hru na JAMU v Brně pod vedením MgA. Miloše Vacka (primárius Janáčkova kvarteta). V repertoáru dua jsou zastoupena díla od období baroka až po hudbu 20. století a také díla soudobých českých i zahraničních autorů.
-
Knihobraní 2015 - minitrh regionální literatury ...
26. září 2015
Knihobraní letos navázalo na probíhající výstavu hraček. Sběratelka paní Alena Pleslová povídala o výstavě i o své sbírce. V rámci programu jsme přivítali také spisovatelku Kláru Smolíkovou, autorku knih pro děti, která ve svém workshopu přiblížila část naší historie. Hlavním hostem Knihobraní byl komisař Vrťapka, kterého dětem představil jeho autor, spisovatel a ilustrátor Petr Morkes.
-
Kruh přátel hudby - KUBELÍK KVARTET [pdf] ...
22. září 2015
Úvodním interpretem nadcházející sezóny koncertního cyklu Kruhu přátel hudby, každoročně pořádaným KC Svoboda v prostorách Valdštejnské obrazárny Muzea Cheb, byl soubor Kubelík kvartet, který vznikl v roce 2001. Soubor se věnuje především české tradiční hudbě (B. Smetana, A. Dvořák, L. Janáček), ale nevyhýbá se ani tvorbě moderních českých autorů (P. Trojan, J. Gemrot).
-
Koncert pěveckých sborů [pdf] ...
13. září 2015
V neděli 13. září 2015 se uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb koncert pěveckého sboru GBU Saxonia Rheingold - Detroit z USA a ženského pěveckého sboru Špalíček Cheb pod vedením sbormistryně Evy Kůrkové za klavírního doprovodu Evy Klimtové. Srdečně zváni byli všichni milovníci sborového zpěvu. Začátek koncertu: 14.00 hodin, Valdštejnská obrazárna Muzea Cheb.
-
Muzejní noc 2015 - Peníze, mergle, chechtáky ...
16. května 2015
Program Muzejní noci 2015 volně navázal na současně probíhající výstavu: Poklady Chebska. Převážně nevážně jsme nahlédli na platidla v různých historických epochách. Pro tento večer byl připraven bohatý doprovodný program, jehož součástí byla mimo jiné komentovaná prohlídka výstavy, divadelní vystoupení, soutěže a tvořivé výtvarné dílny určené především pro naše malé návštěvníky.
-
Věra Kestřánková - klarinet, Lucie Valčová - klavír ...
3. května 2015
V rámci Kruhu přátel hudby se uskutečnil dne 3. května 2015 ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb koncert Věry Kestřánkové, která se probojovala do 1. kola soutěže Pražské jaro v oboru klarinet, a to z 200 klarinetistů z celého světa. V Chebu byl koncert doplněn také o klavírní skladby v podání přední klavíristky nastupující generace Lucie Valčové. V programu koncertu zazněly skladby autorů: C. M. von Weber, C. Debussy, J. Brahms, B. Martinů...
-
Velikonoční jarmark v Muzeu Cheb ...
28. března 2015
Na sobotu 28. 3. připravilo Muzeum Cheb již 16. Velikonoční jarmark. V prostorách muzejní expozice čekalo na naše návštěvníky bezmála čtyřicet zastávek věnovaných tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Vedle přehlídky řemesel byl připraven také doprovodný program. Pro všechny malé návštěvníky jsme přichystali výtvarné dílny a nechyběla ani vystoupení dětských souborů či pohádková představení. Program doplnily ukázky tradičního velikonočního jídelníčku...
-
Kruh přátel hudby - ŽIDOVSKÁ HUDBA PRO VIOLONCELLO ...
14. dubna 2015
V rámci Kruhu přátel hudby se 14. dubna 2015 uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb další z řady komorních koncertů. Dominika Hošková (nar. 1982) začala hrát na violoncello ve čtyřech letech. Již v šestnácti letech potvrdila svoji interpretační vyspělost recitálem se závažným programem. Dnes studuje v Izraeli na Jerusalem Academy of Music. Jiří Hošek působí jako pedagog Hudební fakulty AMU v Praze, kde vede obor hra na violoncello. V roce 1998 byl jmenován sólistou Českého rozhlasu...
-
Kruh přátel hudby - Petra Vondrová, Jaroslav Šaroun ...
17. března 2015
Mezzosopranistka Petra Vondrová se narodila v Kolíně. V r. 2012 absolvovala Pražskou konzervatoř a nyní pokračuje ve studiu na AMU v Praze. Je laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a držitelkou Ceny Divadla J. K. Tyla, Ceny F. X. Šaldy, Ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, Ceny Festivalu Mahler 2000 a Ceny bel canto zpěvu prof. Magdalény Hájossyové. Mezi její další úspěchy patří např. 2. cena v soutěži Pražský pěvec roku 2011...
-
Chebský masopust 2015 ...
21. února 2015
Letos se již po jedenácté vydal na svoji cestu historickou částí Chebu pestrý masopustní průvod. Zváni k průvodu byli nejenom ctitelé a milovníci lidových zvyklostí či tradic, ale především všichni ti, kteří se chtěli rozloučit s uplynulou zimou veselým a dovádivým způsobem. Letošní masopust patřil mimo jiné strašidlům a strašidýlkům. Sraz všech účastníků průvodu proběhl jako každoročně ve 13.45 hodin u Západočeského divadla v Chebu. V budově chebského muzea pak zakončily průvod masopustní hody...
-
Kruh přátel hudby - Miloslav Gajdoš [pdf] ... 17. února 2015
Miloslav Gajdoš vystudoval hru na kontrabas. Stal se laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě a držitelem ceny poroty v Mnichově. Mimo jiné uskutečnil pět koncertních cest do USA, hrál v Boulderu a Chicagu. Významná je jeho činnost pedagogická a uplatňuje se též skladatelsky. Vedle komorních a duchovních skladeb komponuje pro svůj nástroj. Mimo kontrabasu věnuje se Gajdoš také činnosti sbormistrovské...
-
Kruh přátel hudby - Cantarina Clarinete ...
13. ledna 2015
V rámci Kruhu přátel hudby se 13. ledna 2015 uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb další z řady komorních koncertů. Klarinetové kvarteto Cantarina Clarinete vzniklo v říjnu 2011 na půdě Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění na základě chuti čtyř studentek dát "něco zajímavého" dohromady. Repertoár kvarteta tvoří především klasické úpravy nejznámějších světových i českých skladeb barokního, klasicistního, romantického, populárního i jazzového charakteru...
-
-
 
Albrecht z Valdštejna
Expozice muzea
Statek Milíkov
Virtuální muzeum
Odborné projekty
Sbírkový fond
Texty a články